Šiuolaikinis mokslas bei dabartinės technologijos sudaro galimybes išmatuoti žmogaus dėkingumą. Remiantis Heart Math instituto tyrimų rezultatais tikri dėkingumo jausmai, pripažinimas ir kitos pozityvios emocijos gali sinchronizuoti smegenų ir širdies ritmus, sukurdami kūno darnos jausmą. Tokioje būsenoje, kūnas funkcionuoja žymiai efektyviau, sukuriama emocinė pusiausvyra bei padidinamas protinis aiškumas ir intelektinis pajėgumas.
Darnos lygis patiriamas per dėkingumo jausmus, kurie gali būti matuojami itin jautrių instrumentų. Darną atspindi širdies, smegenų bei nervinės sistemos tarpusavio ryšiai, kurie itin jautrūs emocijų pokyčiams. Tyrimai rodo, kad dėkingumas nėra tik malonus sentimentas ar jausmas. Ilgalaikiai dėkingumo jausmai gali būti naudingi:
Dėkingumas bei pripažinimas gali sukurti psichofiziologines atostogas jūsų kūnui. Kad pasiektume aukščiau išvardintus privalumus, siūlome dėkingumo pratimą.
Dėkingumo pratimas
Instrukcija: Dienos bėgyje pasidarykite keletą trumpų dėkingumo pertraukėlių. Per kiekvieną iš jų vieną ar dvi minutes kvėpuokite giliai per širdies sritį. Kol taip kvėpuojate, pasistenkite sulaikyti nuoširdų dėkingumo jausmą širdies srityje. Tai gali būti dėkingumo jausmas jūsų šeimos nariams, draugui, kuris kažkuo padėjo ar netgi puikios, pavykusios atostogos ir t.t.
Kodėl tai veikia: šis pratimas aktyvuoja pozityvų jausmą, kuris iš karto įtakoja mūsų fiziologiją, padeda subalansuoti širdies ritmo bei nervų sistemos tarpusavio darbą, sukuria daugiau darnos tarp širdies, smegenų bei likusio kūno.
Dėkingumo pratimas yra paprastas ir efektyvus būdas pajausti dėkingumo privalumus savo kūne. Daugelis žino, kad dėkingumo buveinė yra širdis, o dabar tai patvirtina ir mokslas.
Dėkingumas sukuria sveikesnę, laimingesnę ir labiau užpildančią vidinę būseną. Tereikia tik kelių akimirkų pajausti ir apmąstyti tai.
Su dėkingumu
Parengė psichologė Jurgita Vozgirdaitė – Kučaitienė
pagal IHM, Sarah Childre