Netikėtas santuokos nutraukimas. Kas tai?

Netikėtas santuokos nutraukimas. Kas tai?

Sėkmingai funkcionuojanti pora atpažįsta kada jų santykiai stringa. Tačiau psichologo kabinete neretai išvystame ir tas poras, kuriose vienas iš partnerių net nematė jokios problemos.

„Aš buvau šokiruota. Jis man pasakė, kad jis nebuvo laimingas santuokoje jau penkeri metai! Iš kur aš galėjau žinoti? Kaip jis galėjo man nieko nesakyti? Dabar jis nori skyrybų. Sako per vėlu ką nors keisti, gelbėti mūsų santuoką, net nenori bandyti.”

„Mes vedę jau septyneri metai. Žinoma, aistra jau priblėso, bet maniau, kad tai normalu. Negalėjau patikėti kai ji man pareiškė, jog niekada manęs taip ir nemylėjo. Vėliau išsiaiškinau, kad ji man buvo neištikima. Aš net nepajaučiau, kaip mes nutolome.”

„Kaskart aš užsimindavau savo vyrui kokia nesvarbi jaučiausi santuokoje. Žinoma, tai išgirdęs jis pasitempdavo, bet vos keliems mėnesiams. Galiausiai aš pavargau būti ta vienintele šeimoje, kuri vis stengiasi dėl santuokos, dėl mūsų abiejų, ir dėl to paprašiau skyrybų. Jis buvo šokiruotas. Ir piktas… Jis man pažadėjo pasikeisti, bet kaip aš dar galiu juo tikėti?”

Visos aukščiau paminėtos citatos atspindi poros skurdaus komunikavimo pavyzdžius. Kartais vienas iš partnerių stengiasi išreikšti savo sutuoktiniui nepasitenkinimą, bet antroji pusė tiesiog negirdi. Negirdėjimas – tai nenoras pamatyti santykių problemą.

Skirtingos nuostatos trukdo išgirsti vieniems kitus

Kas gali įtakoti nenorą matyti problemą?

Dažniausiai vyrai save suvokia šeimos galva, šeimos aprūpintoju. Ši nuostata galioja, net tuomet, kai moteris būna finansiškai stipresnė. Paklausus bet kurio vyro, kaip jis jaučiasi uždirbdamas mažiau už moterį, pamatysime surauktą kaktą. Be abejonės, moters finansinis pranašumas vyrui kelia diskomfortą, bei apsunkina poros santykius.

Dar viena nuostata, su kuria per daug nepasiginčysi – vyrai moteris suvokia kaip emocionalesnes, subtilesnes, švelnesnes būtybes. Į daugelį situacijų vyrai reaguoja kaip laimėti/pralaimėti, todėl kai kalba pasisuka apie santykius, jie vengia apie tai diskutuoti, nes jaučia, kad „vaikšto plonu ledu” ir gali „pralaimėti”. Vyrai dažniau patiria sunkumų reiškiant emocijas, ypač pyktį, kai tuo tarpu moterims tai sekasi lengviau ir paprasčiau. Pavyzdžiui, porai kalbant apie jausmus vienas kitam vyro trumpi, konkretūs komentarai paskęsta žmonos ilguose meilės išvedžiojimuose.

Šie skirtumai iš dalies susiję su vyro požiūriu į moteris. Nors vyrams patinka švelnios, jautrios moterys, jų emocionalumą vertina kaip silpnybę. Na žinoma, verta priminti, kad galbūt ne visiems vyrams taip atrodo. Paprastai vyrai ir moterys savo vaidmenis santuokoje arba poroje įsivaizduoja panašiai: vyras – stiprus, moteris – silpna. Kiek kartų esate girdėję moterį sakant: „Man reikia stipraus vyro”. Kitaip tariant, moteris trokšta pasijausti silpna, o tokia ji gali būti tik šalia stipraus vyro. Lygiai taip pat, vyrai nori saugoti, apginti savo moterį. Šiuolaikiniame pasaulyje sutinkame ne tokias silpnas moteris ir nebe tokius stiprius vyrus, bet nepaisant to troškimai nesikeičia. Tai jau pasąmoniniai dalykai.

Šie ir daugelis kitų moters ir vyro nuostatų skirtumų skirtingai nuspalvina situaciją: vienas mato problemą, o kitas ne. Jei vienas iš partnerių sako, kad yra problema, tuomet iš tiesų YRA problema, o tiesiog nekreipimas dėmesio ar nesutikimas su partneriu, pačios problemos „neatbaido”. Juk partneris liko neišgirstas…

Ženklai, rodantys, kad santuoka pateko į rizikos zoną

Kas padėtų atitolinti bei išvengti netikėtų aukščiau aprašytų „siurprizų”? Ženklų, rodančių, kad santuoka pateko į rizikos zoną, yra nemažai. Porai svarbu išmokti atpažinti, kuomet ji patiria sunkumus bei pripažinti: „Brangioji/brangusis, mes turime bėdą”. Taigi kokie simptomai?

Štai jie: „Pasikartojantis scenarijus” – bendriausia porų problema. Tai reiškia, kuomet situacija, pokalbiai, elgesys vienas kito atžvilgiu kartojasi eilę kartų ir niekaip nerandama jokios išeities, tuomet porai verta atkreipti į tai dėmesį.

Dar vienas ženklas – priešiškumas vienas kito atžvilgiu. Mažai laiko praleidžiama kartu kaip pora, susiaurėjęs draugų ratas, sumažėjęs/retas fizinių prisilietimų poroje skaičius, ypač reti seksualiniai poros santykiai rodo, kad kažkas poroje negerai.

Laiko trūkumas porai – didžiausias priešas santuokai. Neretai santuoka atsiduria neprioritetinėje vietoje, tiesiog manoma, kad ji bus ir rytoj, o susidūrus su problema pora tiesiog paims ir kažkaip ją išspręs. Tačiau svarbu atsiminti, kad santuokai sukurti reikia dviejų asmenų, o jai nutraukti – tik vieno.

O kaip sekasi Jūsų porai?

Parengė psichologė Jurgita Vozgirdaitė – Kučaitienė